Nie kradnij zdjęć z Internetu! Skąd brać legalne fotografie na blog?

Trudno wyobrazić sobie atrakcyjną notkę blogową bez zdjęć. Nie każdy bloger ma możliwość wstawienia własnych fotografii. Najczęściej bierzecie zdjęcia po prostu z internetu. Niestety nie wszyscy pobierają je z legalnych źródeł. Warto to zmienić. Przede wszystkim – ściąganie zdjęć z zakazanych źródeł to nic innego jak kradzież. Po drugie – notki z takimi zdjęciami nie mogą być przez nas promowane w różnych miejscach (m.in. na stronie głównej Onetu). Poza tym dodawanie na bloga zdjęć, do których nie mamy praw, jest po prostu nieeleganckie. Dlatego dzisiaj podsuwamy Wam kilka miejsc, z których możecie pobierać zdjęcia na swojego bloga.

Fot. pixabay.com

Wszystkie zostały przez nas sprawdzone,  nie znajdują się tutaj przypadkiem. Na pewno znacie mnóstwo innych źródeł legalnych zdjęć – wrzućcie je do komentarza z krótkim opisem. Z góry dziękujemy :)

1. Pixabay.com – dużo różnorodnych zdjęć, które znajdziecie przez wyszukiwarkę u góry (działa zarówno wyszukiwanie w języku polskim, jak i angielskim). Warto dobrze przeszukać to źródło – na początku może wydawać się, że fotografie są mało atrakcyjne. Okazuje się jednak zupełnie inaczej, gdy przejdziemy do kolejnych podstron.

2. SXC.hu – ogromna baza zdjęć, które wyszukamy po wpisaniu słówka po angielsku. Warto założyć konto (chwila moment), żeby pobierać fotografie w dużej rozdzielczości (jeśli są Wam takie potrzebne).

3. unsplash.com – znajdziecie tutaj naprawdę przepiękne, świetnej jakości zdjęcia. Oczywiście szczególnie w tym przypadku musi być jakiś „haczyk”. Możesz pobrać 10 darmowych fotografii co każde 10 dni. Wcale nie tak mało, jak może się wydawać. Jakość jest genialna, zatem na tę małą liczbę zdjęć do pobrania można przymknąć oko ;)

4. Kaboompics.com – dość niszowy serwis, ale naszym zdaniem naprawdę godny uwagi. Ciekawostką może być to, że znajdziecie tutaj zdjęcia tylko jednej osoby – Karoliny, Polki. Sprawdźcie i przekonajcie się, jak wiele dobrych fotografii tutaj znajdziecie. Łatwo wyszukacie je po tagach, np. #decoration czy #table.

Fot. kaboompics.com

 5. Raaaw.com – nic dodać, nic ująć. Dobry serwis, z dobrymi fotami. Nie ma szans, że nie znajdziecie tutaj czegoś dla siebie. Tym bardziej, że wszystkie fotografie są bardzo zgrabnie podzielone na kategorie oraz tagi (znajdziecie je na samym dole strony głównej serwisu)

6. Superfamous.com – przydatne źródło zdjęć, ale przede wszystkim dla fanów krajobrazów i natury. Bowiem głównie takie fotografie tutaj znajdziecie.

7. SplitShire.com na pewno Was nie zawiedzie. Znajdziecie tutaj bardzo przyzwoite zdjęcia, które wyszukacie dzięki sprawnej wyszukiwarce. Dużym plusem serwisu są bardzo częste aktualizacje.

8. Picjumbo.com – zdjęcia znajdziecie tutaj podzielone na kategorie tematyczne. Dobra jakość fotografii na pewno spełni Wasze oczekiwania i tym samym – doda atrakcyjności Waszemu blogowi.

9. Gratisography.com – oryginalne i czasem bardzo ekstrawaganckie (oj, na pewno wielu z Was właśnie takich szuka! :)) przegląda się po miniaturkach. Fajny sposób, ale może być nieco czasochłonny. Dla jakości tych fotografii, warto jednak nieco się „pomęczyć”.

Fot. gratisography.com

10. foodiesfeed.com – bank z darmowymi zdjęciami… jedzenia :) Nie wchodźcie tam głodni :)

Skorzystacie?

Czekamy na Wasze propozycje banków darmowych zdjęć :)