Zbigniew Dmitroca „Literki na cztery fajerki”


Autor: Zbigniew Dmitroca

Tytuł: Literki na cztery fajerki

  

Wydawnictwo: Świat Książki

Cena: 29,90 zł

Wiek przeznaczenia: 3+

Treść: Książka pisana jest wierszem, na każdej stronie prezentowane są wyrazy na inną literę alfabetu z uwzględnieniem dwuznaków.  Ma to formę czegoś w rodzaju słowniczka, gdzie słowo zaczynające się na dana literę jest wyjaśnianie w sposób dowcipny przy pomocy dwóch, trzech innych. Słowa, których użył autor potrafią być naprawdę trudne i rzadkie, dzięki czemu dziecko będzie miało możliwość mocno wzbogacić swoje słownictwo. Nawet jeżeli wyjaśnienie z książki nie wystarczy, to prawdopodobnie wzbudzi ciekawość kilkulatka i być może będzie drążył temat. A warto bo poznać od znaczenie takich słów, jak gejzer, gniewosz, czy elewator. Wiersz napisany jest starannie, bez wpadek i niedokładności. Autor wykazał się dużą starannością i jedyną nieregularnością jest stosowanie na zmianę, dość losowo zwrotek rymowanych abab i aabb, ale to przecież nie usterka. W samych tłumaczeniach również nie udało nam się znaleźć żadnych błędów ani przekłamań. Wiele ilustracji jest dodatkowo podpisanych słowami na dana literę, które nie znajdują się w tekście, a często również są to słowa trudne. Książka może przy tym służyć jako pomoc w ćwiczeniach logopedycznych, gdyż często nawet rodzic łamie sobie przy niej język, co nie zmniejsza przyjemności z obcowania z nią. 

Grafika: Ilustracje można określić, jako dość chaotyczne. Nachodzą na siebie i sprawiają wrażenie twórczego bałaganu, kolażu. Są przy tym w dość ciemnych kolorach, często stanowiąc tło dla tekstu. Mimo to są one dość ładne i dzieci nie maja problemów z rozpoznaniem, co przedstawiają. Zabawą jest przy tym odszukiwanie wspomnianych wyżej podpisów i komentarzy.

Czytelność: Książka zdecydowanie nie jest przystosowana do samodzielnej lektury przez młodsze dzieci, gdyż tekstu na stronie jest dużo, pisany jest dość małą czcionka, a przy tym często na ciemnym tle. Co prawda jeżeli tło jest bardzo ciemne użyto białej czcionki, jednakże dla kilkulatka lektura samego wierszyka może być na prawdę trudna. Samodzielnie mogą dzieci czytać dodatkowe wyrazy, co sprawia, że aktywnie włączają się w lekturę.

Trwałość: Książka drukowana jest na miękkich kartkach, jest szyta. Okładka jest twarda. Jest to wydawnictwo dla starszych dzieci, więc o ile będą się z nią kulturalnie obchodzić, nie powinna ulec zniszczeniu. 

Ocena ogólna: Książka ciekawa, zabawna, napisana lekko i przyjaźnie, a przy tym wymagająca zaangażowania, by wszystko zrozumieć. Wydana ładnie i bardzo starannie, z dbałością o szczegóły. Z czystym sumieniem mogę ja polecić wszystkim, którzy lubią zabawy słowami, a także tym, którzy za nimi nie przepadają. Może po lekturze książki się do nich przekonają.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.