Historia choroby

Walka Adasia z rakiem

Adas kucharzAdas walczy z siatkówczakiem od urodzenia.
Był leczony w Warszawie w Centrum Zdrowia Dziecka pod kierunkiem dr Wojciecha Hautza i w londyńskiej klinice Moorfields Eye Hospital u dr Johna Hungerforda.
Mimo intensywnego leczenia (chemioterapia, laserowe zabiegi w CZD w Warszawie, radioterapia poza soczewkowa w Londynie) trzeba było usunąć jedno oczko. Częste nawroty choroby grozily usunięciem drugiego oczka. Do 2012 roku dr John Hungerford z Londynu i lekarze z Great Ormond Street Hospital podejmowali niejedną próbę ratowania wzroku dziecka, podając melphalan tętnicą udową bezpośrednio do oka. Pomagało na krótko. Adaś miał coraz słabszy wzrok, ale cieszył się nawet tym. Kolejne kontrole w Londynie były coraz mniej optymistyczne a w styczniu 2013 r. dr J. Hungerford zalecił usunięcie jedynego oczka.
Konsultacja AdaśBabcia Adasia, Danuta Golebiowska, poprzez bloga Adasia, poznala babcie Grzesia, Danute Golebiewska /tak, tak o prawie tym samym nazwisku/, która w USA na Florydzie ma wnuka z rbl i leczy go w jednej z tamtejszych klinik. To ona dala jej kontakt do Sloan Kettering Cancer Center i tam Adas trafil na konsultacje do dr Davida Abramsona. Adas dostal ostatnia szanse na uratowanie oka. Plan leczenia zawieral: podanie 3 skojarzonych lekow: melphalanu, topotecanu i carboplatyny, injekcje do ciala szklistego oraz zabiegi na oku – laser, krioterapie. Udalo się. Po raku zostały tylko blizny.
Ostatnio Adaś odbywa badania kontrolne w Memorial Hospital, które potwierdzają sukces leczenia Dr. Abramsona.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.