Związki oparte tylko na seksie. Czemu nie?

2011-01-25 17:05:54 Daria Loferska

Postanowiliśmy ten temat poruszyć w debacie na blog.pl. Czy istnieje seks bez miłości? Czy tylko mężczyźni potrafią oddzielić seks od emocji, od uczuć? A może jest to sprawa niezależna od płci? Dyskusja rozgorzała na dobre. Choć nasz blogometr na pytanie: "Kto częściej decyduje się na współżycie bez uczucia?" wyraźnie wskazuje, że mężczyźni, to komentarze są różne. Okazuje się, że związków nastawionych wyłącznie na seks jest coraz więcej. I decydują się na nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Seks bez miłości? Czemu nie

"Nie zawsze w życiu jest tak jak w amerykańskich filmach typu love story. Czasami zdarza się, że spotykamy osobę, której nie kochamy, ale jest nam z nią po prostu dobrze. Dogadujemy się, a seks z nią daje nam dużo przyjemności. Miłość jest burzą hormonów, która z czasem mija i wtedy zostaje szara rzeczywistość. Uświadamiasz sobie wtedy, że jesteś z kimś, a tak naprawdę jesteś sama" – stwierdza FallenAngel.

Czarnykot jest zdania, że miłość do seksu nie jest potrzebna. "To tylko propaganda, względy kulturowe i sposób na kontrolowanie ludzi. Z miłością jest fajniej, co nie znaczy, że bez niej jest źle. Seks to potrzeba jak każda inna. Jeśli nikogo akurat nie masz i trafia się interesujący obiekt, czemu by nie skorzystać? Mężczyźni się do tego po prostu przyznają, kobietom nie wolno mówić o tym głośno, bo je »zjedzą«".

- Większe oczekiwania zauważamy w grupie mężczyzn. Ale jeśli mężczyźni mają tego typu oczekiwania, to często udaje im się te potrzeby zrealizować. Czyli są również kobiety, które odpowiadają na tego typu oczekiwania – wyjaśnia profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog i pedagog.

Jednorazową przygodę przeżył agenciak. Jak pisze, zdarzyło mu się uprawiać niezobowiązujący seks z kobietą, którą co dopiero poznał. "Wychodziłem o czwartej nad ranem, nie zostawiając niczego po sobie. Pamiętam, że raz uprawiałem seks z kobietą, której nie znałem nawet z imienia". Uważa, że seks z przypadkową osobą jest czymś jak najbardziej naturalnym i większości z nas nie potrzeba miłości. A co najważniejsze - dobrze się z tym czujemy. "Róbmy to, co uważamy za słuszne, ale bierzmy za to też odpowiedzialność" – przestrzega jednak na koniec.

Jak pokazują wpisy w debacie, seks bez miłości nie jest  traktowany jako coś złego. Internauci sa zdania, że do seksu  niekoniecznie jest potrzebne emocje. Większości ludzi pasuje taki układ. Nie ma potrzeby angażowania się, nie ma problemu z "drugą połówką". Seks jest zawsze udany, jest przyjemnie, i o to chodzi.

"Seks bez miłości - jak najbardziej. Jeśli nie jest się w związku, nie trzeba się martwić o ranienie uczuć drugiej osoby. To zdrowe, by zaspokajać swoje naturalne potrzeby. Poza tym, to sprowadza relacje na inny tor i zacieśnia znajomość. Ważne, by było miło" – przyznaje l-huragan.

Przeczytaj także:
Zwyczajne małżeństwo bez seksu

{strona}

Kobiety czy mężczyźni  - komu taki związek jest bardziej na rękę?

 W naszej debacie zadaliśmy pytanie, czy tylko mężczyźni potrafią oddzielić seks od miłości. A może jest to sprawa niezależna od płci? Zobaczmy, jakie są opinie blogerów na ten temat.

W obecnych czasach, kiedy panuje równouprawnienie, kobiety stały się niezależne i, jak się okazuje, wcale nie stronią od związków opartych tylko na seksie. Jednakże dalej panuje stereotyp, że tego typu związki są wyłącznie domeną mężczyzn. Kubisław bardzo nad tym ubolewa. Jego zdaniem takie opinie są krzywdzące. Przyznaje śmiało, że jako samotny facet nie zdecydowałby się na taką "przygodę". On potrzebuje ciepła i uczucia. Dla niego nie istnieją związki tylko dla seksu. "Nie mógłbym poderwać dziewczyny w barze i iść z nią do łóżka. Zupełnie nie sprawiałoby mi to przyjemności. Muszę ją znać, dowiedzieć się wcześniej, co ona lubi, a czego nie. Wyczuwać ledwie dostrzegalne sygnały, że jest dobrze, lub że mam przestać. Podniecam się tylko wtedy, kiedy moje wszystkie, absolutnie wszystkie zmysły nastawione są na przyjemność kobiety. To sztuka, której nie zamienię na chałturę, choćbym miał już nigdy w życiu nie namalować dłońmi żadnego aktu". Tak samo uważa wcześniej wspomniany agenciak  "Nie wiem, czy wszyscy mężczyźni tak mają, może większość z nich udaje, że seks bez miłości jest czymś naturalnym. Myślę, że jeśli facet ma choć trochę klasy, nie pójdzie z kobietą do łóżka bez zauroczenia czy fascynacji jej osobą".

W ubiegłorocznym badaniu, przeprowadzonym przez profesora Zbigniewa Izdebskiego w grupie ponad 10 tys. internautów, 30% ankietowanych oświadczyło, że umawiali się na seks z osobą nowopoznaną przez internet. Najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni. Wyniki wskazują jednak, że  kobiety coraz częściej łamią stereotypy dotyczące swojej płci. Jest grupa kobiet, która decyduje się na relacje oparte tylko na seksie. I wiele tych kobiet nie jest zainteresowanych kontynuowaniem erotycznego spotkania  jako związku.

"Seks i miłość to dwie różne sprawy" zapewnia milka. "Chociaż oczywiście wiele osób zapewne marzy, żeby byli parą. Dla niektórych jedno bez drugiego nie istnieje. Sprawa ta nie dotyczy jednej płci, kobiety też potrafią spędzić tylko jedną noc z facetem dla czystej przyjemności".

Abaker na ten temat pisze "Śmiem twierdzić, że kobiety równie często decydują się na uprawianie seksu bez miłości, jak mężczyźni. Oczywiście w swoich deklaracjach częściej używają argumentu: "Najpierw miłość, a potem seks". Coraz rzadziej jednak wynika to z przestrzegania zasad moralnych, a coraz częściej - z wyrachowania".

"Możliwe, że seks bez miłości częściej odpowiada facetom, ale oczywiście nie można generalizować. Decyzja o tym, jak ma wyglądać nasze życie seksualne, związana jest przede wszystkim z własną filozofią. Jak postanowimy sobie, że chcemy nadać aktowi seksualnemu jakieś wyższe znaczenie, to nie będziemy szukać przygód na jedną noc. Osobiście staram się widzieć seks jako coś więcej niż tylko rozładowanie podniecenia, ale jednocześnie uważam, że każdy ma prawo do własnej opinii. Poza tym, w Polsce chyba rzeczywiście pokutuje stereotyp, że mężczyźnie wolno, a kobiecie nie" -  stwierdza Chlor.

"Każdy uprawia seks tak, jak mu dobrze - z uczuciami czy bez" - pisze mrsdd.  Nie sądzi, że to akurat mężczyźni częściej decydują się na tego typu układ. "Niektóre agentki też są dobre. Lubią poznawać nowe »smaczki«, tylko po prostu do tego się nie przyznają. Dochodzi do tego od razu kolejna sprawa. dlaczego dziewczyny są w takim razie wielkimi »szmatami«, a faceci »superhero«, jak z kimś się prześpią bez uczucia?” – zadaje na końcu pytanie.

Bujakaa sama przyznaje, że zna dziewczyny, które niekoniecznie potrzebują miłości, by uprawiać seks z mężczyzną. Jednakże uważa, iż rola mężczyzn w tym "przedsięwzięciu" jest znacząca.

Czy rozważanie, która płeć częściej decyduje się na seks bez miłości, ma zatem sens? Imedi stwierdza, że nie. Stawia jednak pytanie, dlaczego tak się dzieje? "Co takiego stało się, że w XXI wieku ludzie coraz częściej decydują się na »szybki« seks, czy też na związek oparty tylko na seksie?"

"W pędzie codzienności coraz częściej gubimy to, co ważne. Nie mamy ani czasu, ani sił. Przeciążony system czasami po prostu pragnie silniejszego bodźca, takiego wstrząsu, dania upustu temu nagromadzonemu napięciu. Seks staje się środkiem, a nie celem. Jednak taki seks to tylko fizyczne doznanie, depolaryzacja błon komórkowych, pusty impuls. Niektórym to wystarcza, i póki są w tym wszystkim fair wobec tej drugiej osoby, to ich wybór"  – konkluduje.

{strona}

Zaangażowanie

"Mężczyzna nie musi kochać, ale zawsze może pożądać. Nie każdy seks prowadzi do związku. Nie przez łóżko. Oparty na seksie związek nie ma szans, bo nie ma żadnego oparcia poza przyjemnością" pisze azazelski. Autor wypowiedzi wie to dobrze, ponieważ sam tkwi w takim związku. Kiedyś zamieszkał pod jednym dachem z kobietą, do której nic nie czuł. Miał to być układ typowo koleżeński, od czasu do czasu uzupełniany seksem. Okazało się jednak, że "koleżanka" zaangażowała się emocjonalnie. "Nie jestem dumny ze swojego zachowania, bo w końcu jako odpowiedzialny i dorosły facet, powinienem wiedzieć do czego prowadzi zamieszkanie z kobietą pod jednym dachem. Nawet pomieszkiwanie raz na jakiś czas. Na swoje usprawiedliwienie dodam tylko, że to był jej pomysł, a ja nie potrafiłem jej odmówić w tamtym czasie. Wiem, że zachowuję się okropnie, ale albo będę ją oszukiwał i trwał w tej beznadziei, albo zerwę z nią kontakt, co właśnie usiłuję zrobić. Nigdy nie myślałem, że ją w ten sposób wykorzystuję, bo to był układ, z którego, jak wnioskowałem, ona była zadowolona" – zdradza nam azazelski.

Niby jesteśmy wyzwoleni, niby odporni na uczucia, a jednak zdarza się, że któraś z osób zaangażuje się w związek.  Dlaczego tak się dzieje, skoro świadomie decydujemy się na taki układ? Czy pożądanie może przeobrazić się w miłość?

- My jesteśmy tylko ludźmi: myślimy, czujemy, wyrażamy różnego typu emocje – wyjaśnia prof. Zbigniew Izdebski. Często jest nam łatwo powiedzieć, że umawiamy się na seks bez zobowiązań. I takie deklaracje padają. Wydaje nam się, że jest to uczciwe postawienie sprawy. Fakt, na początku relacji jest to niewątpliwie fair. Tylko zawsze trzeba zdawać sobie sprawę z tego, niezależnie czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, że ta druga strona może się zaangażować, albo że to Ty możesz się zaangażować. Kiedy następuje taka sytuacja, że któraś z osób zakocha się, a druga ma prawo powiedzieć: "Ale ja się z tobą tak nie umawiałem/umawiałam" i myśli, że to jest w porządku, bo deklaracja, która została złożona na początku usprawiedliwia to, że nie odpowiadamy uczuciem na uczucie. To są pułapki tego typu relacji.

"Przecież tu tylko chodzi o seks. No właśnie, przecież zdawałam sobie z tego sprawę od samego początku i zaakceptowałam to. A jednak coś z tego, gdzieś tam w środku zostało i krzyczy od czasu do czasu. Dlatego teraz czuję się źle?" – z żalem zadaje sobie to pytanie fa.

- Jest oczywiście grupa ludzi, gdzie pożądanie i seks odgrywa główną rolę i tylko w tej sferze się realizują, i nie należy ich oceniać według naszych standardów, takie relacje także mogą być ważne – dodaje prof. Izdebski.

"Kobiety mylą pożądanie z miłością, ponieważ u nich te sprawy są ze sobą ściśle związane. Kobieta nie pożąda, jeśli nie kocha. Oczywiście wszystkie chciałyby, żeby faceci myśleli tak, jak myślą one, ale to raczej niemożliwe" – pisze azazelski.

 - W internecie można zauważyć dość jaskrawo, jak ludzie szybko przyjmują pewne wzorce zachowań. Coś się zmienia się w postawach obyczajowych ludzi młodych, w akceptacji pewnych zachowań przez osoby dorosłe. Inaczej reagujemy na kobiety samotnie wychowujące dzieci, inaczej postrzegamy młodociane macierzyństwo, inaczej patrzymy na związki homoseksualne. Wiele z tych zmian jest pozytywnych, niemniej należy zaznaczyć, że nie wszyscy muszą je akceptować – podsumowuje profesor Zbigniew Izdebski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Daria Loferska

 
Skomentuj

 

 

 


Nie możesz odczytać kodu? Pokaż inny


0 odpowiedzi

Przeczytaj również

Daj mi złotówkę.....

2013-01-07 17:59:57 Agata Bar

Podwiozłem do szkoły dziecko, które czekało na "stopa" – wspomina widz. - Chłopiec był w trampkach i cienkiej kurteczce. Dostał moje śniadanie i 10zł, bo w domu czeka jeszcze troje rodzeństwa. Wysiadł, podziękował i zabrał ze sobą mój telefon komórkowy. W ten sposób zostałem skutecznie wyleczony z zabierania... »

Nie można tak po prostu...

2012-10-26 19:19:55 Agata Bar

Po śmierci Wojciecha Dąbrowskiego, który w ramach protestu głodował przez półtora miesiące przed Urzędem Miasta w Gdańsku po tym, jak został wyeksmitowany z mieszkania wraz z chora żoną, w sieci zawrzało. Jedni oburzają się, że w tej sytuacji na pewno było inne wyjście, że można było zamienić mieszkanie... »

Nie zdążyłam się ...

2012-10-11 08:54:32 Redakcja Blog.pl

Czy możemy przygotować się na śmierć kogoś bliskiego? Pewnie nie. Ale możemy się pożegnać, powiedzieć jak bardzo kochamy i jak bardzo będziemy tęsknić. No właśnie. Możemy. Ale tego nie robimy.  Nawet jeżeli spodziewamy się, że śmierć jest blisko. Odkładamy słowa pożegnania, bo „to na pewno nie stanie... »

Załóż bloga

Zalety naszych blogów:

  • nowoczesne i funkcjonalne
  • duży wybór domen
  • multimedialność
  • dodatki na blogi
Dowiedz się więcej »

Katalog »

Zobacz cały katalog

Chmura tagów »

Tag Dnia
Tag dniaandrzejki
Zobacz wszystkie tagi